Blogas

Mes rašome

Personalo vadovės receptas Lean įmonei

2016-05-23
Personalo vadovės receptas Lean įmonei

PATIRTIMI DALIJASI RENATA GAILIŪNIENĖ, UAB MANO BŪSTAS PERSONALO DEPARTAMENTO DIREKTORĖ

Buvau įtraukta į LEAN diegimą 2011 m. Įmonė turi virš 1 000 darbuotojų ir 120 vadovų. Tuomet rūpėjo įtraukti kuo daugiau vadovų ir jų komandų į veiklos tobulinimo praktikas. Jokių žinių apie LEAN ar kaip personalas gali prisidėti prie to  – neturėjau. Teko patirti įvairių situacijų, kol radom mūsų įmonei tinkamą receptą. Šis receptas vis dar duoda naudos šiandien, tačiau ar duos jos rytoj  – nežinau.

NAUJOS VADOVŲ KOMPETENCIJOS LEAN KULTŪRAI VYSTYTI
Pradėję diegti LEAN discipliną, turėjome išsigryninti ir nuspręsti, kokių kompetencijų reikės kiekvienam vadovui, kad disciplina būtų tvari.

VADOVŲ GEMBA
Suprasti, kokias esamas vadovų kompetencijas turime ir kokių kompetencijų reikia, mums padėjo ėjimas į GEMBĄ ir stebėjimai. Stebėdavome, kaip mes, vadovai, matuojame kasdienę veiklą, kaip dažnai įvertiname veiklą per savaitę, kaip gebame deleguoti ir spręsti problemas, kaip mokame ugdyti darbuotojus ir t. t. Tai leido faktais įvertinti, kokius įpročius mes, vadovai, turime ir kokių mums reikia, kad palaikytume LEAN praktikavimą. 360 laipsnių įrankį susikūrėme savo. Įsidėjome į 360 tik tas kompetencijas, kurių mums reikia ir vertinam jas tikslingai. Tai jau iš principo pamatuojamas ir konkretus dalykas.

VIDINĖ PROGRAMA LEAN VADOVAMS
Suvokdami trūkstamas ir esamas kompetencijas, žinodami, kokias LEAN disciplinas turės atlikti visų lygių vadovai, 2,5 metų bandymų būdu kūrėme kelių modelių programą su Laura.

LEAN vadovas mūsų įmonėje yra kiekvienas vadovas. Šiandien programą vis dar tobuliname ir adaptuojame jos įrankius, nes turime jau kitus iššūkius. Pavyzdžiui, pakeitėme „Kaizen“ idėjų sistemą, pakeitėme vizualių lentų standartą ir pan.

Nuotraukoje grafiškai pavaizduoti vadovų įpročiai vesti rytinius susirinkimus, 2015. Po programos kiekvienam vadovui skiriamos koučingo-mentoringo sesijos, kurias atlieka tiesioginis vadovas, personalo vadovė ir LEAN projektų skyrius.

ATRINKTI VIDINIŲ TRENERIŲ KOMANDĄ IR UGDYTI JŲ KOMPETENCIJĄ
Vadovų turime daug. Greitai supratau, kad be vidinių trenerių nepakaks mano etato. Vidinius trenerius pasirenku iš esamų vadovų, matau, kurie savo disciplina yra pavyzdžiai tiems, kurie turi gebėjimą mokyti kitus. Trenerius apmokau praktiniu būdu. Einam kartu ir sakau: „Kol kas stebėk, kaip aš teikiu grįžtamąjį ryšį, kaip vedu mokymus, o jau kitą kartą bandysi daryti tu, o aš tave stebėsiu“. Aš duodu pradžią, o tiesioginis vadovas su LEAN projektų skyriumi toliau palaiko vadovus. Jeigu reikia pagalbos, kviečia mane.

ANT KOKIO „GRĖBLIO“ BUVOTE UŽLIPĘ?
Buvome įvedę motyvaciją už LEAN projekto pabaigimą arba projektų pabaigimo kiekį. Todėl dabar turime begales projektų, kurie yra ne prioritetiniai, nesusiję su strateginiais tikslais. Žmonės juos daro dėl skaičiaus ir sprendžia visai neesminius klausimus, kurie nekuria vertės. Dabar peržiūrime projektus, sakom: „Stop šitiems, dabar mūsų strateginės kryptys yra šios“, ir pagal tai atsirenkame projektus, kurie nekonfliktuoja tarpusavyje, o kuria vertę mūsų klientui.

Žmogus prisitaikys prie bet kokios sistemos, todėl svarbu iš noro „kontroliuoti“ įsitraukimą, nepadaryti atvirkščiai.

 

 << Atgal