Blogas

Mes rašome

Apie rizikos valdymą kitaip

2015-08-10
Apie rizikos valdymą kitaip

Rizika visada yra, tik išmokite ją kontroliuoti, o ne jos vengti. Robertas Kijosakis

Mūsuose rizika kažkoks nemielas žodis, apie ją kalbėti irgi beveik nepadoru – dar pagalvos, kad bailiai esame. Ne, rizikuoti mes nebijome – nei versle, nei gyvenime. Kartais nepasiseka, bet tada kalta rinka, konkurentai, neišprusę klientai, o gal kaimynai. Štai čia ir prasideda visa įdomybė. Jei kaltininkas yra išorėje, jį paveikti sudėtinga, galima gal nebent atkeršyti arba nubausti. Ar daug pridėtinės vertės sukurtume – abejoju. Tačiau yra kitas pasirinkimas – nešvaistyti laiko kaltųjų paieškai, o pagalvoti, ką galime patobulinti, kaip suvaldyti jei ne priežastis, tai bent pasekmes.

Apie rizikos valdymą galime galvoti kaip apie verslo stabdį, biurokratinį kaštų valgytoją, nesuprantamą rizikos kontrolieriaus rūpestį ar pagaliau reguliuotojų / bankų / baillių prasimanymą. Tačiau veiklą tobulinanti organizacija rizikos valdymą gali priimti kaip integralų vadybos procesą, leidžiantį priimti labiau pasvertus sprendimus, užtikrinti veiklos tęstinumą ir pasirengimą veikti neapibrėžtumų sąlygomis. O čia jau kelias į tvarią plėtrą ir nepriekaištingą kokybę.

Nuo ko reikėtų pradėti?

Suvienodinti požiūrį į riziką ir susitarti dėl sąvokų
Pasidalinti atsakomybes ir įgaliojimus
Pradėti stebėti rizikos lygį organizacijoje

Jau girdžiu skeptikų balsus – mūsų turtas apdraustas nuo visų galimų rizikų, pirkėjams nustatyti kredito limitai, visi patikrinti ir mokūs, o verslo strategiją formuoja akcininkai – apie ką čia kalbėti? O ar žinote, kokių grėsmių turtui yra? Kiek kainuotų prastovos kol jis bus atstatytas? O jei tuo pat metu dar keli pirkėjai nesumokės, kad ir neviršydami limitų? Ar vis dar taip pat ramiai jausitės? O jei dar paklausiu, ką reikėtų padaryti, kad sužlugdyti jūsų įmonę?

Jei mano klausimai jus privertė susimąstyti – puiku, reiškia, yra erdvės diskusijai apie rizikos valdymą, kuris ne ribotų, bet atvertų galimybes. Jei jums aktuali tarptautinė ISO 31000 standartu reglamentuota patirtis, kaip kurti įmonėje rizikos valdymo infrastruktūrą ir procesus, kviečiu registruotis į rizikos valdymo mokymus pagal ISO 31000.

Vilma Nasteckienė<< Atgal