Blogas

Mes rašome

Ką daryti: praktikuoti tobulinimą ar laukti mūzos?

2015-03-30
Ką daryti: praktikuoti tobulinimą ar laukti mūzos?

Turėjau įspūdingą savaitgalį Rokiškio dvare, kur susiliejusi istorija ir menas suteikė nušvitimų. Sužinojau pikantišką istorijos faktą. Pasirodo grafo Tyzenhauzo dukrą Sofiją Tyzenhauzaitę buvo pamilę tuo metu dviejų įtakingiausių šalių vadovai: Prancūzijos imperatorius Napoleonas ir Rusijos caras Aleksandras.

Bet šį naujienlaiškį įkvėpė ne grafaitės meilės istorija, o Rokiškio dvare eksponuojami lietuvių liaudies skulptoriaus Liongino Šepkos darbai.

Pamačius jo rankomis drožinėtus darbus, besidriekiančius per kelias ekspozicines sales, supranti, kad efektyvumo rodiklis per menkas įvertinti šio žmogaus meną. Kūną ir protą sukausto preciziškai, su begaline meile išdrožta kiekviena detalė. Įvairaus dydžio paukščiai, angelai, medžiai ir visatos elementai susilieja į vientisą erdvę ir sudaro didį meno kūrinį.

Per šio menininko rankas tekėjo nenutrūkstanti kūrybos energija. Mano nušvitimą paskatino sužinotas faktas, jog Lionginas Šepka pradėjo drožinėti sulaukęs 50 metų. Brolio mirtis paskatino jį išdrožti atminimo paminklą. Pradėjęs drožti paminklą, kalto iš rankų jau nepaleido. Menininkas savo užsispyrimo ir disciplinos dėka per trumpą laiką išlavino savyje imlumą drožti ir integruoti skirtingus dirbinius į vientisą kūrinį. Dėmesį patraukė iš vientiso medžio išpjaustytos grandinės. Neįtikėtinas reginys. Pamačius šias grandines išskaptuotas iš vientiso medžio supratau, kad Lionginas per laiką rado savo darbo proceso infrastruktūrą. Infrastruktūrą, kuri padėjo planuoti kūrinį, suvokti jo atskiras dalis ir pamatyti atskirų elementų sujungimo taškus, taip įgyvendinant pradinę idėją.

Jau esame kalbėję apie tikslų ir rodiklių svarbą versle, discipliną įvardindamos kaip tvaraus tobulėjimo garantą. Dažnai vystant Lean kultūrą keliam sau klausimą, ar esame pasiruošę pradėti kasdienę vadybos discipliną? Gal strategija nepakankamai aiški, o gal dar neradome ją įprasminančių veiklos rodiklių? O gal vis dar matuojame rezultatą, nerasdami esminių procesų rodiklių? O gal jau niekas nepasikeis, nes visada taip darėme? Atsakymas įkvėptas Liongino Šepkos yra „pradėk su tuo ką turi, praktikuok tai kasdien, nes tobula infrastruktūra randama praktikuojant".

Strategijos įgyvendinimas įmonėse tai pat yra kasdienė praktika. Galime ilgai diskutuoti posėdžių salėse ir tobulinti veiklos apskaitą, ieškodami teisingų rodiklių. Vis dėlto supratimas, ar pasirinkome teisingus veiklos rodiklius visuose lygmenyse, ateina tik kasdienės praktikos keliu – stebint, aptariant ir nuolat tobulinant. Panašiai kaip menininkas, įkliuvęs į sėkmingų temų ir motyvų spąstus, gali perdegti ir tapti niekam nebeįdomiu, taip ir versle iliuzija, kad vieną kartą pasitvirtinus strategiją ar įdiegus rodiklių sistemą, galima apie tai nebegalvoti ir tiesiog tęsti įprastinius darbus, gali įmonę nugramzdinti į stagnacijos liūną.

Strategijos įgyvendinimo infrastruktūra gali būti tobula tik plane, o nušvitimai ateina realybėje susiduriant su kliūtimis. Ir tik disciplina gali padėti nugalėti pagundą gaišti laiką analizuojant vakar dieną, užuot ieškojus atsakymo į klausimą „Ką daryti?". Tobulinti savo įgūdžius ir procesų infrastruktūrą mums atrodo prasmingiau, nei tiesiog laukti mūzos.

Prisijunkite prie mūsų kasmetinės pavasario LEAN VADYBOS INFRASTRUKTŪRA© praktikos, tuomet klausimas „Ką daryti?" virs pirmąja praktika.

Laura ir Vilma

2015 Kovas<< Atgal